تاریخچه

1398/7/28 یکشنبه

موقعیت جغرافيايي

استان مازندران با مساحت 23756.4 کیلومتر مربع (1.46درصد از مساحت کشور) بین 35 درجه و 47 دقیقه تا 36 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 34 دقیقه تا 54 درجه و 10 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است و از لحاظ مساحت خاکی هیجدهمین استان کشور می باشد.

موقعیت سیاسی

استان مازندران در سرتاسر شمال خود با دریای مازندران در تماس است، بنابراین و با توجه به وجود پنج کشور حوزه این دریا می توان استان را به نوعی استان مرزی محسوب نمود. ترکمنستان در شرق دریای خزر به لحاظ بعد فاصله (زمینی- دریایی- هوایی ) نزدیکترین همسایه خارجی استان مازندران محسوب می گردد. جمهوری آذربایجان در غرب این دریا، جمهوری قزاقستان در شرق و شمال و جمهوری فدراتیو روسیه در شمال غرب و غرب دریای خزر به ترتیب نزدیکترین همسایگان خارجی مازندران محسوب می گردند. استان مازندران در تقسیمات داخلی کشور از شرق استان گلستان، از غرب به استان گيلان و از جنوب به سلسله كوههاي البرز و استانهاي تهران، قزوين و سمنان محدود مي شود.

موقعیت طبیعی

سلسله مياني البرز همچون سدي رفيع، در امتداد شرق به غرب، استانهاي شمالي كشور از جمله مازندران را به قسمت جلگه اي و كوهستاني تقسيم و آن را از قسمت داخلي ايران جدا مي سازد. آب و هواي مازندران با توجه به وجود دريا، جنگل و كوهستان به نواحي معتدل مرطوب جلگه اي، معتدل كوهپايه اي و سرد كوهستاني (در ارتفاعات بالاي 22000 متر) دسته بندي مي شود به طوری که کمترین ارتفاع در سطح استان ترازهای زیر صفر متر را شامل شده و بیشترین ارتفاع مربوط به قله دماوند با ارتفاعی معادل 5670 متر می باشد.

استان مازندران از نظر منابع آب سطحی شامل مجموعه رودخانه هایی است که بین رامسر تا انتهای خلیج گرگان به مساحت 25.642 کیلومتر مربع واقع شده و از ارتفاعات شمالی البرز سرچشمه گرفته و به دریای مازندران می ریزند و از نظر وسعت و آبدهی به سه دسته بزرگ (10رود)، متوسط (16رود) و کوچک (21رود) طبقه بندی می گردند.

استان مازندران به دلیل برخورداری از اقلیم مرطوب و وفور بارشها که تعدد و تراکم جریانات سطحی و رودخانه های دائمی را موجب شده و همچنین پوشش گیاهی غنی و جلگه های آبرفتی شکل گرفته در حد فاصل دریا تا کوهستان، دارای سفره های آب زیرزمینی مناسبی می باشد.

مساحت جنگلهای مازندران 1107255 هکتار برآورد شده که این جنگلها از درختان پهن برگ تشکیل یافته و از سایر جنگلهای ایران متمایز می باشند. گونه هاي درختي مهم جنگلهای مازندران عبارت از  بلند مازو، ممرز، آزاد ، افرا، نارون (ملج و اوجا)، زبان گنجشك، راش، نمدار و انجيلي مي باشند. ضمنا مهمترين گونه هاي حفاظتي آن شامل شمشاد، سفيد پلت، سرخدار و غيره مي باشد.  مساحت مراتع مازندران نیز 584712 هکتار برآورد شده است که از نظر جغرافیایی به سه منطقه مراتع ییلاقی، مراتع قشلاقی و مراتع میان بند تقسیم می شود.

درياي خزر (مازندران) با وسعتي  حدود 438000 كيلومتر مربع، بزرگترين درياچه جهان به شمار مي آيد. اين دريا در بين كشورهاي ايران، آذربايجان، روسيه، قزاقستان و تركمنستان واقع شده است و نقش تعيين کننده اي در آب و هواي استان دارد. عمق اين دريا از شمال به جنوب افزايش يافته بطوريكه عمق متوسط نواحي شمالي فقط 6 متر ولي در جنوب و جنوب غربي سواحل ايران (آذربايجان) حداكثر به 1000 متر مي رسد. حوضه جنوبی دریای خزر زیستگاه 53 جنس از 79 گونه ماهی می باشد. فک خزری بعنوان تنها گونه پستاندار دریای خزر بعنوان یک نمونه آسیب پذیر در لیست IUCN جای گرفته است.

مناطق تحت مدیریت

کره زمین تنها بستر حیات و از آغاز خلقت بشر بر این گستره خاکی بیش از هزاران سال می گذرد و انسان اندیشه ورز ضمن بهره برداری از منابع طبیعی و مواهب الهی نیازهای خود را فراهم می نموده است. با رشد فزاینده جمعیت و همچنین دستیابی انسان به فن آوری و بکارگیری ابزارهای پیشرفته روند بهره برداری از منابع تشدید و بیوم های زیستی متعددی تخریب وگونه های و جانوری آن در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند.

زیستگاه ها بعنوان بستر حیات و گونه های گیاهی و جانوری آن بعنوان گیاهی ذخائر ژنتیکی و منابع تامین نیازهای بشر به شمار رفته تخریب و نابودی آنها ادامه حیات و بقا انسان را مورد تهدید قرار خواهد داد و از اینرو مناطق منتخب زیر به منظورحفظ تنوع زیستی و طبیعت برای نسل آینده اختصاص و مـورد حفاظت قرار می گیرند.

  •  پارک های ملی
  •  پناهگاه های حیات وحش
  •  آثارطبیعی ملی
  •  مناطق حفاظت شده
بيشتر