اخبار استان

نشست تشکل های زیست محیطی استان با موضوع پسماند در اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران

نشست تشکل های زیست محیطی استان با موضوع پسماند در اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران

ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ، محمدی تاکامی مدیرکل دفتر امورشهری و شوراهای استانداری و زرودی مدیرعامل سازمان پسماند استان، با تشکل های محیط زیست استان مازندران درسالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، در ابتدای این نشست ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در سخنانی با با بیان اینکه تشکل های زیست محیطی با جدیت و مطالبه گری در جهت فرهنگ سازی و صیانت از محیط زیست تلاش می كنند و حفاظت از آن را به عنوان دغدغه و هدف اصلی خود می دانند، افزود:جلب مشارکت مردمی اثر گذار ترین راهکار در حوزه مدیریت صحیح پسماند است.

وی با اشاره به شکل گیری سازمان مدیریت پسماند دراستان مازندران، آنرا دستاوردی با ارزش و نقطه عطفی در مدیریت شهری استان توصیف کرد و گفت: حل معضل پسماند اولویت اول مازندران است و این مقوله همواره از نخستین پیگیری‌های این اداره کل بوده است و امیدواریم با تاسیس این سازمان مشکلات پسماند استان در بازه زمانی مناسب برطرف شود.


مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به تصویب طرح یک فوریتی نمایندگان مجلس به منظور حذف سهم صندوق محیط زیست از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی صنایع افزود: در تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده مقرر شده بود واحد‌های صنعتی که در فهرست واحد‌های آلاینده محیط زیست قرار می‌گیرند یک درصد از فروش محصولات خود را به حساب امور مالیاتی کشور واریز کنند و مبالغ دریافتی نیز در مناطق تحت تاثیر آلودگی توزیع شود.


ابراهیمی ادامه داد: با رایزنی‌های سازمان حفاظت محیط زیست در سال گذشته مقرر شد ۳۵ درصد از یک درصد عوارض واحد‌های آلاینده در برنامه بودجه سال ۹۹ برای اجرای طرح‌های زیست محیطی در صندوق ملی محیط زیست کشور واریز شود.

ابراهیمی با بیان اینکه دلیل تصویب این قانون این بود که عوارض صنایع آلاینده برای رفع مشکلات محیط زیستی باید هزینه شود، افزود: در برنامه بودجه سال ۹۹ مقرر شده بود بخشی از این درآمد با اولویت حل مشکل پسماند و پساب به استان‌های شمالی اختصاص یابد.


وی گفت: اداره کل محیط زیست مازندران پس از تصویب این قانون، نشست‌هایی با شرکت‌های فن آور و دانش بنیان برای ارائه طرح‌های زیست محیطی جهت حل مشکل پسماند و پساب استان برگزار کرد و اولویت اجرای این طرح‌ها نیز مشخص شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: در حالیکه منتظر تخصیص بودجه سال ۹۹  برای اجرای این طرح‌ها بودیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرحی برای حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی صنایع به رای گذاشتند.


مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه نمایندگان به یک فوریت این طرح رای دادند، ادامه داد: در صورت نهایی شدن این طرح و تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی حذف شده و تمامی طرح‌هایی که از محل صندوق ملی محیط زیست برای حل مشکل پسماند و پساب مازندران قرار بود اجرایی شود، سرنوشت نامعلومی پیدا خواهند کرد.


وی عوارض آلایندگی در کشور را سالانه حدود ۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که بر اساس قانون برنامه بودجه سال ۹۹ بخشی از این درآمد به استان مازندران اختصاص می‌یافت، اما با حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی، این منبع مالی هم از استان حذف خواهد شد.

ابراهیمی همچنین از روند اجرای طرح تفکیک زباله از مبداء در استان انتقاد کرد و گفت: نبود نظارت کافی در اجرای این طرح، باعث بی اعتمادی مردم شده است.

وی در پایان از پیگیری های استاندار و مدیرکل امور شهری استانداری در خصوص بهبود وضعیت پسماند استان تشکر کرد.

در ادامه این جلسه محمدی تاکامی مدیرکل دفتر شهری و شوراهای اسلامی استانداری مازندران گفت : در حال حاضر با نگاه ویژه دولت به حوزه پسماند در استان های شمالی از جمله مازندران برای اجرای طرح های ساماندهی پسماند مشکل اعتباری ندارد.

وی افزود : شهرداری ها به هر میزانی طرح پسماند معرفی کنند اعتبار مورد نیاز تخصیص داده می شود.

مدیرکل دفتر شهری استانداری مازندران گفت : برای طرح های در دست اجرا از جمله نیروگاه زباله سوز ساری نیز اعتبار تکمیلی تامین شد و این پروژه با سرعت در حال اجراست.

وی یکی از مشکلات مدیریت پسماند در مازندران را عدم فرهنگ سازی مناسب در این خصوص دانست و افزود : بدون همکاری مردم در کاهش تولید پسماند و تفکیک زباله امکان مدیریت صحیح وجود ندارد.

محمدی تاکامی همکاری و همدلی میان مجموعه محیط زیست استان و استانداری مازندران را نقطه عطفی جهت حل معضل پسماند استان دانست.

وی خواستار جلسات منظم و ماهانه میان شهرداران و سازمانهای مردم نهاد همان شهرها در خصوص مدیریت پسماند شد تا با همفکری و همدلی بیشتر و استفاده از توان فکری تشکلهای زیست محیطی، بتوان بر مشکلات حوزه پسماند استان فائق آمد.

محمد زرودی مدیرعامل سازمان پسماند استان مازندران نیز گفت: هم اکنون ۴۳درصد زباله های تولیدی مازندران مربوط به روستاییان است که این مسئله با توجه به حساسیت محیط روستا نگران کننده است.

وی افزود: به دلیل عدم تفکیک مناسب زباله در روستاها و برخی از شهرها حجم تولید زباله در مازندران رو به افزایش است.

مدیرعامل پسماند استان مازندران اظهار داشت: اگر طرح تفکیک زباله در استان به نتیجه نرسد، زباله همچنان به عنوان چالش در این استان وجود خواهد داشت و طرح‌های فرآوری در دست اجرا نیز پاسخ حجم نیاز را نخواهد داد.

وی مسئله تفکیک زباله  را به عنوان یک اولویت برای مدیریت پسماند استان اشاره کرد و گفت: طرح های تفکیک زباله در شهرهای مازندران نیز تاکنون نتیجه مثبتی بر کاهش میزان زباله نداشته است.

زرودی راهکار اصلی غلبه بر چالش زباله مازندران را نهادینه شدن فرهنگ تفکیک از مبدا اعلام کرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح، حدود نیمی از حجم زباله ها کاسته می شود.

مدیرعامل پسماند مازندران از تشکل های مردم نهاد زیست محیطی استان نیز خواست تا برای طرح فرهنگ سازی تفکیک زباله به کمک سازمان پسماند و شهرداری ها بروند.

در ادامه این جلسه که سه ساعت بطول انجامید، خانم ها: صدیقه بوداغی، زهرا حبیبی(ویدوئو کنفرانس) و لاله سید رییسی(ویدئو کنفرانس)و آقایان: داریوش عبادی، روزبه خادملو وعارف آهنگر از فعالین و تشکلهای زیست محیطی و منابع طبیعی استان با بیان نظرات خود به مواردی چون: آموزش و فرهنگ سازی در کاهش زباله، مدیریت سگهای ولگرد و بلاصاحب در شهرها و روستاها، مدیریت پساب فاضلابهای خانگی، نقش سازمانهای مردم نهاد در سازمان مدیریت پسماند استان، پیگیری مصوبات کارگروه راهبردی مدیریت پسماند استان و رفع موانع پیش روی پیمانکاران و سازمانهای مردم نهاد در خصوص تفکیک زباله از مبداء نیز پرداختند.

 
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد