اخبار استان

وقوع 11 فقره آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست مازندران از اول سال تاکنون

وقوع 11 فقره آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست مازندران از اول سال تاکنون

11 فقره آتش سوزی از اول سال 1400 تاکنون در پناهگاه حیات وحش میانکاله، جنگلهای آمل و نوشهر بوقوع پیوست که با تلاش محیط بانان بطور کامل مهار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، علی اکبر یداللهی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با اعلام این خبر افزود: از اول سال 1400 تاکنون هزار مترمربع از جنگلهای آمل و نوشهر دچار حریق شدند که با حضور به موقع محیط بانان منطقه، آتش سوزی بطور کامل مهار شد.

وی ادامه داد: 9 مورد آتش سوزی نیز در پناهگاه حیات وحش میانکاله رخ داد که مجموعاً50 هکتار از اراضی این پناهگاه دچار حریق شدکه با حضور محیط بانان مستقر در پناهگاه حیات وحش میانکاله ، آتش سوزی ها مهار شد.

وی علت عمده این آتش سوزی ها را در دست بررسی و عمدتاً با منشاء انسانی اعلام کرد و افزود: در آتش سوزی های اخیر در پناهگاه حیات وحش میانکاله 60 درصد سازیل و 40درصد انارستان دچار حریق شد.
یداللهی ادامه داد: با توجه به عدم تخصیص اعتبار برای احداث پایگاه اطفاء حریق در پناهگاه حیات وحش میانکاله، یک دستگاه لودر بصورت استیجاری به همراه دو دستگاه خود روی آتش نشانی  جهت اطفاء حریق در پاسگاه مرکزی میانکاله مستقر شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: با توجه به پیگیری های زیاد این اداره کل جهت خرید یک دستگاه لودر، متاسفانه همچنان بعد از 3 سال هیچ اعتبار استانی و ملی به این امر اختصاص داده نشده است.

وی گفت: با پیگیری های مجدانه این اداره کل و بمنظور اطفاء حریق در جنگلهای تحت مدیریت محیط زیست مازندران و حتی کمک به اطفاء حریق در خارج از این مناطق، برای اولین بار، پایگاه اطفاء حریق در مرکز و شرق استان، در ضلع شمالی پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری در حال احداث و برای ایجاد زیر ساختهای آن، مبلغ 18 میلیارد ریال تامین  و از منابع ملی ابلاغ شده است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با ابراز گلایه از دستگاههای ذیربط در خصوص عدم همکاری با این اداره کل در خصوص احداث پایگاه اطفاء حریق در مرکز استان گفت: علی رغم پیگیریهای زیاد این اداره کل، متاسفانه برخی از ادارات مرتبط، همکاری لازم را جهت آغاز عملیات اجرایی پایگاه اطفاء حریق مذکور ندارند و بیم آن می رود که با این روند، همچنان شاهد عدم استقرار زیر ساخت برای تجهیزات اطفاء حریق در استان باشیم.

یداللهی در پایان اظهار امیدواری کرد: تا در صورت همکاری دستگاههای ذیربط و ایجاد زیر ساخت و استقرار تجهیزات لازم در پایگاه اطفاء حریق در پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری، می توان به اقدام به موقع جهت اطفاء احتمالی حریق در جنگلها و مراتع استان، امیدوار بود.

 
بيشتر