اخبار استان

دومین جلسه كارگروه مديريت پسماند استان مازندران در سال 1401 برگزار شد

دومین جلسه كارگروه مديريت پسماند استان مازندران در سال 1401 برگزار شد

جلسه مديريت راهبردی پسماند استان مازندران به رياست معاون هماهنگي امور عمراني استانداری مازندران، مديران كل دستگاه های اجرايی، فرمانداران و مديريت هاي اجرايي پسماند استان در سالن شماره یک استانداري مازندران با محوریت بررسی دو موضوع وضعیت سایت زباله عمارت آمل و سایت زباله انجیل‌سی بابل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست مازندران، در این جلسه علیخانی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران بر لزوم توقف انتقال زباله‌ به سایت دپوی پسماند عمارت آمل تأکید کرد و خواستار تعیین فوری زمین جایگزین برای انتقال زباله‌ها شد.

وی گفت: ما در رابطه با سایت زباله عمارت آمل دو مساله داریم که باید مورد توجه قرار گیرد. اولویت نخست جلوگیری از ورود زباله‌ جدید به این سایت است و نکته بعدی این که زباله‌های دپو شده از قبل مدیریت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران افزود: مسئولان مرتبط از جمله فرماندار شهرستان باید خیلی سریع برای این‌که دیگر هیچ زباله‌ای به سایت زباله عمارت نرود چاره‌ای بیندیشند و نقطه جایگزین را مشخص کنند.

علیخانی اظهار کرد: برای مدیریت زباله‌های دپو شده نیز تا کنون چند راهکار توسط متخصصان از جمله اساتید دانشگاه امیرکبیر مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت که یک راهکار ایزولاسیون بود ، اما در نهایت آن‌چه که مصوب می‌شود حتما باید مورد تایید وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست کشور و مراکز استانداردی معتبر قرار گیرد.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود که همه مسئولان استان به این نکته توجه داشته باشند که ظرفیت دپوی زباله در مازندران تقریبا پر شده است. در مازندران روزانه چهار هزار تن زباله تولید می‌شود که در زمان پیک حضور مسافران به ۸ تا ۱۲ هزار تن در روز هم می‌رسد. بنابراین در رابطه با زباله باید اندیشه اساسی و متکی بر تعهد، تعقل و خرد داشته باشیم و آن را عملیاتی کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران در اظهاراتش چند سرفصل را به عنوان اولویت‌های مدیریت پسماند در مازندران مطرح کرد و گفت: اولین موضوع نخاله‌های ساختمانی شهری و روستایی است که باید حل شود. می‌توانیم در چهار نقطه استان چهار کارخانه ایجاد کنیم که مردم نخاله‌ها را به این واحدها بفروشند تا به آجر سفال تبدیل شود. نمونه این کارخانه در کلاردشت وجود دارد و فعال است. شاید یکی از راه‌های حل مشکل نخاله همین باشد.

وی افزود: موضوع بعدی پسماند روستایی است. دهیاران از ما درخواست دستگاه حمل زباله دارند. از چند ماه پیش از وزارت کشور و سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پیگیر تهیه دستگاه حمل زباله برای استان هستیم. اما واقعیت این است که شاید ۲۰ دستگاه در کشور خریداری شود که دو دستگاه به استان ما برسد. پس این مساله با این پیگیری‌ها حل نمی‌شود. هنر این است که در شرایط کنونی بحران را مدیریت کند. باید به سمت راهکارهای تعاونی و شرکتی در روستاها برویم و پسماند را به سمت درآمدزایی و مدیریت مشارکتی ببریم.

علیخانی تصریح کرد: انتظار داریم اداره کل حفاظت محیط زیست استان در این زمینه به سمت آموزش دهیاران برای فعالیت‌های اینچنینی حرکت کند. برای پسماند روستایی از تفکیک کاربردی در مبدا تا حمل و نقل و امحا باید کمیته تشکیل داده شود.

وی تصریح کرد: موضوع بعدی مدیریت شیرابه زباله است. خیلی‌ از طرح‌ها معضل زباله را حل می‌کنند. اما شیرابه چه می‌شود؟ این که شیرابه به کود تبدیل می‌شود کمی مبهم است. مدیریت محل‌های دپوی زباله هم موضوع دیگری است که باید جدی گرفته شود.

معاون عمرانی استاندار تصریح کرد: نکته بعدی زباله‌های بین راهی است. بارها برخورد کردیم، اما هنوز پابرجاست. مدیریت تولید و تفکیک زباله، بی‌خطرسازی زباله‌های درمانی و برخی موارد دیگر نیز وجود دارند که باید به صورت بنیادی و کاربردی درباره آن‌ها حرف بزنیم.

علیخانی در پایان تاکید کرد: انتظار دارم همه مسئولان از جلسات بعدی با نگاهی کاربردی و عملیاتی در جلسات کارگروه پسماند حضور یابند تا در مسیر رسیدن به نتیجه‌ای مشخص قرار بگیریم.

در این جلسه کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران به عنوان دبیر جلسه و کارگروه مدیریت راهبردی پسماند استان، نیز با انتقاد از روند مديريت سنتی پسماندها در استان، آنرا غير اصولی دانست و افزود: رعايت استانداردهای لازم در مديريت پسماند و نگاه ويژه به مراكز علمی و دانشگاهی و استفاده از ظرفيت نخبگان استان با آينده نگری در انتخاب روش های به روز و علمی و بهره گيری از سيستم های نوين براي دفع پسماندها در شهر های مختلف استان ضروری است.

در این جلسه همچنین سید عباس حسینی فرماندار ویژه آمل و محمدابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران نیز شرح کوتاهی از آخرین اقدامات انجام شده توسط این شرکت برای ساماندهی سایت زباله عمارت به منظور تکمیل سد هراز ارائه کردند.
قاسم عزیززاده گرجی فرماندار ویژه بابل در این نشست اظهار کرد: حل معضل زباله در بابل مساله و اولویت نخست ما محسوب می‌شود. از زمان حضورم در این مسئولیت کارگروه پسماند را فعال کردم و ذیل کارگروه هم یک گروه کارشناسی و فنی از نخبگان و خبرگان این عرصه بویژه اساتید محترم دانشگاه فنی نوشیروانی بابل شکل گرفت.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با اراده جدی که از استاندار و معاون عمرانی ایشان سراغ داریم و همچنین عزم جدی شهرستان به زودی شاهد رفع معضل ۲۰ ساله زباله در شهرستان بابل باشیم که مطمئنا این اتفاق خواهد افتاد. قرار است به ظرفیت‌های داخلی اعتماد کنیم تا در سال مزین به شعار بهره‌گیری از فعالیت‌های دانش‌بنیان، از توان نخبگان علمی کشورمان بهره بگیریم.

در بخشی از این نشست دو سرمایه‌گذار نیز حضور داشتند که طرح‌هایی را برای حل معضل زباله انجیل‌سی مطرح کردند. یکی از این پروژه‌های پیشنهادی ایجاد فرآیند خط پیرولیز با دانش نوین و بومی‌سازی شده در سایت انجیل‌سی بود که توسط سرمایه‌گذاران اجزای آن شرح داده شد.

 
عكس های مرتبط :
بيشتر