محیط زیست در رسانه ها

دادستان عمومی و انقلاب مازندران: شکارچیان غیرمجاز مجازات می شوند ساری-ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب مرکزمازندران گفت: دستگاه قضایی در برخورد با شکار غیرمجاز و بی رویه پرندگان،تعارف با متخلفان ندارد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دادگستری استان مازندران، سید یونس حسینی عالمی حبس و جزای نقدی را مجازات شکارچیان غیرمجاز در این خطه شمال کشور اعلام کرد.
وی اضافه کرد: برنامه دادگستری جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز پرندگان و ترویج شکار مجاز است و روش های برخورد با شکارچیان غیرمجاز نیز ابلاغ شد.
وی اظهارداشت : فقط شکاری که مورد تایید محیط زیست مجاز و قانونی است و بقیه شکارگاه ها و صیدگاه ها باید در سطح استان جمع آوری شود.
دبیر ستاد حفظ حقوق بیت المال دادگستری استان مازندران افزود: در همین راستا بیش از 500 تور غیرمجاز صید و شکار درسطح استان جمع آوری شد واین برنامه مستمر و ادامه دار خواهد بود.
حسینی عالمی تاکید کرد: مشکل ما در این خصوص فقط شکار پرندگان مهاجر نیست و شکار غیر مجاز باید در زیست گاه های سراسر استان جمع آوری و با این مساله مقابله می شود.
به گفته وی تاکنون برای تعدادی از شکارچیان متخلف در این استان تشکیل پرونده شد و مطابق با قانون با آنها برخورد می شود.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ساری برای کاهش تخلفات شکار، رسانه ها و تربیون های نمازجمعه را برای فرهنگ سازی به کمک طلبید.
براساس آمار سالانه 1.5 میلیون بال پرنده مهاجر به زیستگاه های مازندران کوچ می کنند که یک پنجم آن از سوی شکارچیان غیرمجاز تلف می شود.
مازندران افزون بر 800 آببندان و تالاب دارد که همه ساله در فصل زمستان افزون بر 150 گونه پرنده زمستان گذران با جمیعت یک میلیون و 500 هزار بالی به این تالاب ها مهاجرت می کنند.
تالاب میانکاله و سرخرود از مهم ترین تالاب های پرنده پذیر مازندران هستند.
بر اساس آمار دستکم 50 گونه پرنده زمستان گذران در مازندران در زمره پرندگان تحت حفاظت و یا انقراض قرار دارند که شکار آنها ممنوع است و ایجاد دامگاه و شکار دستجمعی باعث از بین رفتن نسل این پرندگان می شود.


 
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد