اخبار استان

همایش روز جهانی خاک در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد

همایش روز جهانی خاک در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد

بمناسبت 14 آذرماه(5 دسامبر) روز جهانی خاک؛ همایشی با حضور مدیران حفاظت محیط زیست، جهادکشاورزی، منابع طبیعی، اساتید دانشگاه و دانشجویان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران،  دکتر ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این همایش در سخنانی گفت: در حوزه خاک با مسائلی چون قاچاق، فرسایش و آلودگی مواجهیم که حاصل بی تدبیری و عدم نگاه به توسعه پایدار است.
 

وی با بیان اینکه محیط زیست دستگاه نظارتی بوده و وظیفه آن نظارت و اطلاع رسانی است افزود: سالانه بیش از ۲ میلیارد تن حجم فرسایش خاک در کشور است و در هر هکتار نیز بیش از ۱۶ تن فرسایش خاک وجود دارد که متاسفانه این میزان بیش از حدود سه برابر میانگین فرسایش خاک در جهان است.
 

مدیرکل محیط زیست مازندران با انتقاد از نحوه مدیریت پسماند در استان گفت: در مازندران چندین دهه است که مشکل مدیریت پسماند وجود دارد، بطوریکه از 28 سایت دفن زباله هنوز در یکی از آنها دفن بهداشتی صورت نمی گیرد و شیرابه ها جنگل، آب و خاک را از بین برده است.
 

ابراهیمی گفت: در کشور بیش از 50 درصد فاضلابهای خانگی تصفیه می شود اما در مازندران در خوشبینانه ترین حالت، به 14 تا 15 درصد می رسد و حتی نسبت به میانگین کشوری هم 3 تا 4 برابرعقب هستیم.
 

وی تصریح کرد: استفاده از سم و کود نیز در مازندران بالاست، علیرغم دارا بودن  منابع علمی و تحقیقاتی اما هنوز میزان سم و کودی که برای میوه جات،سبزیجات و صیفی جات مصرف می شود دقیقا مشخص نبوده و برای تعیین میزان باقیمانده سم و کود در محصولات کشاورزی و باغی در استان هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: متاسفانه مرکز سنجش میزان باقیمانده سم و کود در محصولات کشاورزی و باغی هم در میادین میوه و تره بار وجود ندارد که این بهیچ وجه پذیرفته نبوده و باید متولیان امر پاسخگو باشند.
 

وی با انتقاد از مهار و انتقال آب به بالادست به بهانه تثبیت و تغییر الگوی کشت در اراضی شیبدار گفت :کاشت درخت در اراضی شیبدار نباید موجب به مخاطره افتادن حیات زیستمندانی شود که از حقابه طبیعی چشمه ها و رودخانه ها استفاده میکنند بلکه باید تامین آب درختان غرس شده در اراضی شیبدار با روشهای علمی دیگر مانند عملیات آبخوانداری و آبخیز داری تامین شود که در این صورت مطلوب خواهد بود.
 

ابراهیمی تاکید کرد: تغییر کاربری اراضی و فروش خاک به بهانه ایجاد کارآفرینی معنایی ندارد.
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در پایان سلامت افراد جامعه  را بالاترین نعمت الهی دانست و افزود: سلامت آب، خاک، هوا و جسم به عهده همه مردم و مسئولان است و همه باید در جهت حفظ آن تلاش نماییم.
 

عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد