محیط زیست در رسانه ها

آغاز فصل عبور پرندگان مهاجر از مازندران/ اواسط آبان درباره صدور پروانه شکار اطلاع‌رسانی می‌شود مسؤول امور حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه انتظار داریم جمعیت اصلی پرندگان مهاجر در مازندران اواسط آذر ماه به اوج خود برسد، گفت: همچنین گونه‌هایی از جمله قوها، پلیکان‌ها اردک‌های ماهی‌خوار، اردک سرسفید و سایر نیز تا ماه‌های آینده وارد استان شوند.

کوروس ربیعی درباره وضعیت مهاجرت پرندگان در مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: با فرارسیدن پاییز به‌تدریج پرندگان مهاجر وارد تالاب‌ها و آب‌بندان‌های استان می‌شود که در حال حاضر این روزها فصل عبور و جابجایی پرندگان مهاجر است که برخی از گونه‌ها از جمله آب چلیک‌ها، حواصیل‌ها، چنگرها، خوتکاهای سرسبز، خوتکاهای نوک پهن، فلامینگوها و سایر گونه‌ها وارد تالاب‌ها و آب‌بندان‌های مازندران شدند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم جمعیت اصلی پرندگان مهاجر در مازندران اواسط آذر ماه به اوج خود برسد، افزود: همچنین گونه‌هایی از جمله قوها، پلیکان‌ها اردک‌های ماهی‌خوار، اردک سرسفید و سایر نیز تا ماه‌های آینده وارد استان شوند.

مسؤول امور حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه پروانه شکاری به‌جزپروانه دوما صادر نکردیم، اضافه کرد: انتظار داریم دامگاه‌داران پروانه انتفاعی دریافت کنند در غیر این صورت هرگونه زنده‌گیری و ذبح پرندگان جرم تلقی شده و به‌صورت قانونی با این موضوع برخورد خواهد شد.

ربیعی درباره صدور پروانه شکار عادی، اظهار کرد: در این زمینه هنوز تصمیم‌گیری نشد و اواسط آبان ماه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ربیعی یادآور شد: بیش از 250 محیط‌بان در طبیعت مازندران در حال فعالیت هستند که یکی از اقدامات آنان نظارت بر جلوگیری از صید و شکار است که در صورت مشاهده با این موارد به‌صورت جدی برخورد قضایی خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: موضوعی که باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد این است که برپایی دام‌های هوایی و شب دام و قرق‌شکنی آب‌بندان‌‍‌ها ممنوع بود و با این موارد به‌صورت جدی برخورد خواهد شد.

انتهای پیام/86034/ج/و

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد