محیط زیست در رسانه ها

توضیح در ارتباط با موافقت محیط زیست در احداث تله‌کابین در الیمستان نقطه شروع و پایان تله‌کابین الیمستان خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دارد مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه تله‌کابین در جایی ایجاد ‌می‌شود که جاذبه داشته باشد، گفت: اصل نقطه شروع و پایان تله کابین که جز مستحدثات است در خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دارد و اما دکل‌ها از مناطق حفاظت شده هراز می‌گذرد و آن هم فقط پایه‌های تله کابین دفن شده و هیچ جاده‌ای احداث نمی‌شود تا جنگلی تخریب شود.
خبرگزاری فارس مازندران؛ سرویس اقتصادی و اجتماعی/ احداث تله‌کابین در منطقه کوهستانی الیمستان در شهرستان آمل مدتی است که خبرساز شده و تشکل‌ها و فعالان منابع طبیعی و محیط زیست استان مازندران با احداث آن در این منطقه به مخالفت پرداخته و خواهان جلوگیری از اجرای این پروژه شده‌اند.
دلیل مخالفت با احداث تله‌کابین توسط تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست استان مازندران، تخریب محیط زیست، نابودی درختان جنگلی و بهم خوردن اکوسیستم منطقه بوده که از بکرترین جنگل‌های شمال ایران است.
همچنین دغدغه احداث تله‌کابین و در پی آن ایجاد ویلاها و برج‌هایی که طبیعت بکر این منطقه را تهدید می‌کند، دوستداران محیط زیست را نگران‌تر کرده است.
 طرح، مورد موافقت محیط زیست و منابع طبیعی استان قرار گرفته و مجوز احداث تله‌کابین حدود دو سال پیش صادر شده است و به گفته دبیر تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست اقدامات جهت زیرساخت‌های تله کابین همراه با وجود مخالفت‌های تشکل‌ها دوستداران و فعالان منابع طبیعی و مقامات محلی و مردم در دست اقدام است.
*اقدام انجام شده در چارچوب قانون بوده است
و اما در این ارتباط و در توضیح موافقت محیط زیست استان مازندران با طرح احداث تله‌کابین در الیمستان، حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با تایید موافقت محیط زیست با این طرح اعلام کرد: اقدامی که توسط محیط زیست استان مازندران انجام شده در چارچوب قانون بوده و ملاک عمل برای ما قانون است.
وی با بیان اینکه هر پروژه اقتصادی با محیط زیست در ارتباط است، افزود: آیا چون پروژه‌ها با محیط زیست مرتبط است نباید هیچ مجوزی صادر شود؟ ما باید طرح‌ها را مدیریت کنیم و تخریب را به حداقل ممکن کاهش دهیم، فلسفه کار محیط زیست این است و هنر ماست که تخریب را مدیریت کنیم.
* اصل نقطه شروع و پایان تله‌کابین خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دارد
مدیرکل محیط زیست استان مازندران با اشاره به اینکه تله‌کابین در جایی ایجاد ‌می‌شود که جاذبه داشته باشد، خاطرنشان کرد: بحثی که برای ما مورد اهمیت است حفاظت محیط زیست است، اصل نقطه شروع و پایان تله کابین که جز مستحدثات است در خارج از مناطق چهارگانه محیط زیست قرار دارد و اما دکل‌ها از مناطق حفاظت شده هراز می‌گذرد و آن هم فقط پایه‌های تله کابین دفن شده و هیچ جاده‌ای احداث نمی‌شود تا جنگلی تخریب شود.
ابراهیمی‌کارنامی به دغدغه تشکل‌ها در این زمینه اشاره کرد و گفت: دغدغه تشکل‌ها و فعالان محیط زیست در این ارتباط درست است، اما در هر مجوزی الزاماتی وجود دارد و هر اقدامی که از چارچوب تعریف شده در مجوز خارج شود جلوی آن گرفته می‌شود.
*با نظارت دقیق تخریب به حداقل ممکن کاهش می‌یابد
وی با بیان اینکه با نظارت متولیان پروژه می‌توان تخریب محیط زیست را کاهش داد، افزود: اگر دستگاه‌های متولی که محیط زیست هم جز آنهاست به تکالیف خود عمل کنند و نظارت دقیق صورت گیرد و به موقع برخورد شود، مشکلی در زمینه تخریب پیش نمی‌آید.
مدیرکل محیط زیست استان مازندران ادامه داد: به دغدغه تشکل‌ها ارج می‌نهیم، اما اگر خارج از مجوزی که صادر شده، اقدامی صورت گیرد، قطعا طبق قانون برخورد می‌شود.
وی با بیان اینکه ما باید طرح‌ها مدیریت کنیم و نباید از توسعه عقب بیفتیم، اظهار کرد: برای جنگل الیمستان، نظارت دقیق و الزامات رعایت شود تا تخریب به حداقل ممکن کاهش می‌یابد.
به گزارش فارس، داریوش عبادی دبیر شبکه تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست استان مازندران اعلام کرده بود که اعتراض خود را به مراجع رسمی، دیوان عدالت اداری و بازرسی می‌بریم و از آن طریق پیگیر این طرح تله‌کابین الیمستان می‌شویم.
انتهای پیام/86041/ج

 
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد