جوابیه

جوابیه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران به درج خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران در پاسخ به درج خبری در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) با عنوان از سرگیری کشتار گروهی غازهای مهاجر، متولیان حفظ محیط زیست، پاسخگو باشید!!! جوابیه ای را در راستای تنویر افکار عمومی صادر که به شرح ذیل است:

متاسفانه سالیان و دهه های متمادی است، که شیوه صید پرندگان از حالت سنتی دوما فراتر رفته و روشهای غیر گزینشی مانند تور هوایی ، کرس ، گذر و استفاده از ابزار و تجهیزات تله ای مانند اسپیکر و پرندگان آموزش دیده در منطقه فریدونکنار و بخشی از محمود آباد موجب کشتار وسیع پرندگان می شود که در همین راستا محیط زیست هر ساله جلسات متعددی را در سطح استان و شهرستان و حتی با دامگاه داران برگزار کرده است، که متأسفانه در کاهش روشهای صید و یا محدود سازی آنها موثر نیافتاده است. لیکن از سال 1396 با استفاده از ابزار های قانونی و ایجاد هماهنگی لازم و بهره گیری از تمام توان اجرایی محیط زیست استان، تعدادی عملیات محدود در منطقه صرفاً با حضور نیروهای محیط زیست انجام شد که در سال 1397 علیرغم سوابق امر و مشکلات متعدد بخصوص همراهی نکردن مسئولین محلی و حتی حمایت برخی از صاحب منصبان منطقه از متخلفین،  با کمک دادستان محترم مرکز استان و همراهی نیروی انتظامی 10 عملیات گسترده در منطقه صورت گرفت که ما حصل آن جمع کردن تعداد زیادی دام هوایی در منطقه و رسمیت بخشیدن به حضور قانونی محیط زیست در منطقه بوده است، بطوریکه که در سال 97 با تلاش محیط بانان عزیز در سطح استان و شهرستانهای بابلسر، فریدونکنار و محمود آباد تعداد 6000 رشته دام و پایه دام در اراضی تالابی شهرستانهای یاد شده جمع آوری شد که در نوع خود کاملاً بی سابقه بوده است .( البته در گذشته صرفاً یک عملیات در سال 1374و عملیات دیگری در دهه 80  توسط محیط زیست در منطقه صورت گرفت که منجر به برگرداندن تورهای ضبط شده و حتی غازهایی که به عنوان طمعه و تله آموزش دیده بودند، شد.)
 

با پیگیریهای مجدانه این اداره کل در دو سال گذشته و شروع اعمال قانون در منطقه، جلب مشارکت و همکاری مدیران استان و شهرستانی نیز در دستور کار قرار گرفت که با مصوبات متعدد شورای محترم تأمین استان و پیگیریهای معمول شده از سوی استانداری مازندران و اداره کل حفاظت محیط زیست استان، خوشبختانه در سال جاری رویکرد دیگری "تاکنون" حاکم شده و آنهم اعلام همراهی برخی مقامات شهرستانی بخصوص فرماندار محترم فریدونکنار بوده است که بر اساس خروجی جلسات متعدد برگزار شده و آخرین تصمیمات اخذ شده با حضور استاندار محترم در تاریخ 21 مهر ماه 1398 مقرر شد، در سال جاری تمامی دامهای هوایی منطقه با کمک فرمانداری فریدونکنار جمع آوری شود و کرس ها از 2 کرس و بالاتر به یک کرس، آنهم با ابعاد 3*4 متر در منطقه به همراه یک گذر و دوما فعال باشد. همچنین به پیشنهاد استاندار محترم مازندران و قبول اجرای آن توسط فرمانداری فریدونکنار مقرر شد، پرنده های زنده گیری شده صرفاً اردک سر سبز و چنگر و خوتکا حتی الامکان به عنوان مولد توسط تعاونی دامگاه داران یا سرمایه گذار بخش خصوصی خریداری و سایر گونه ها رها سازی شوند تا با توسعه تکثیر و پرورش این گونه های با ارزش هم ضمن حفظ اشتغال و انتفاع مردم منطقه، از صید و کشتار آنها در سالهای آتی جلوگیری نمود.
 

ذکر این نکته نیز ضروری است که به موازات اقدامات انجام شده بحث توسعه طبیعت گردی و پرنده نگری نیز در دستور کار بوده که هم اکنون سرمایه گذار نیز شناسایی و در حال فراهم شدن اقدامات قانونی است.
 

همانگونه که در منطقه مشهود است به علت برخورد قاطع محیط بانان و همراهی فرمانداری فریدونکنار، برپایی دامهای هوایی در منطقه تاکنون به شدت محدود شده و در صورت مشاهده، برخورد قانونی(تخریب) صورت خواهد گرفت، ضمن آنکه در لپوی فریدونکنار نیز مقرر شده تا ارتفاع دامها و فواصل تورها برای صید چنگر کاهش یابد تا سایر گونه ها در آنها گرفتار نشوند و بتوان در فرصت های آتی نسبت به حذف و ساماندهی دامهای آن منطقه نیز اقدام شود.
 

یادآور می شود، در سال جاری نیز همانند سال گذشته، صرفاً برای روش سنتی دوما پروانه صادر شده، امری که دامگاهداران هیچ گاه به آن تمکین نمی نمودند .
 

ذکر این نکته نیز ضروری است که در تمامی دامگاه ازباران یک کرس فعال است و حتی در منطقه فریدونکنار نیز برخی دامگاهداران، کرس ها را به یک واحد کاهش داده اند و انتظار می رود که این اتفاق در بقیه دامگاهها نیز بوقوع بپیوندد.
 

شایان ذکر است در خصوص لپوی فریدونکنار نیز علیه متصرفین اراضی لپو در مرجع قضایی از سوی اداره محیط زیست شهرستان طرح دعوی شده است که خوشبختانه آراء صادره به نفع محیط زیست و حقوق بیت المال با الزام متجاوزین به رفع تصرف و جبران خسارات وارده بوده است .
 

حال با توضیح مختصری که از اقدامات محیط زیست استان در 2 سال اخیر در خصوص ساماندهی شکار و صید در منطقه فریدونکنار ذکر شده، مستند، قابل رصد نیز بوده و قابل نقض و انکار نمی باشد. علی ایحال جای سوال اینجاست، عده ای که در رسانه ها زحمات چندین ساله محیط زیست را زیر سوال می برند که خوشبختانه تعدادشان اندک است، حامی محیط زیست بوده یا در تقابل با محیط زیست؟!
 

جای تعجب آنکه چرا این افراد که خود را مدافع محیط زیست می دانند در سالها و دهه های گذشته که حتی محیط بانان اجازه بازدید و سرکشی به محدوده دامگاهها را نداشتند، اعتراضی ننموده اند،  آیا اینگونه برخورد ها در راستای کمک به محیط زیست برای پیشبرد اهداف عالیه سازمانی می باشد، یا موجب توقف اقدامات زیست محیطی خواهد شد ؟!
 

ذکر این نکته نیز ضروری است که جمع کردن دامهای هوایی در منطقه فریدونکنار یکی از مطالبات جدی فعالان و طرفداران محیط زیست در سالهای گذشته بوده که خوشبختانه با پیگیری این اداره کل، اغلب دامگاهداران بصورت خودجوش نسبت به جمع آوری دامهای هوایی اقدام و یا از برپا کردن آن در منطقه خودداری نمودند، هرچند به زعم عده ای این اقدام، نمادین بوده، ولیکن به نظر می رسد برخی افراد به ظاهر دلسوز محیط زیست!! از این اقدام بسیار موثر و موفق نه تنها  حمایت نکرده، بلکه  سعی در تخریب وجه محیط زیست دارند، اما خوشبختانه قاطبه مردم بدلیل دسترسی به فضای مجازی در جریان اخبار روزمره از جمله موضوع بسیار مهم شکار وصید در فریدونکنار قرار داشته و از اقدام موثر این اداره کل و محیط بانان پرتلاش و زحمتکش آن حمایت نمودند.
 

البته بعضاً مشاهده شده که افرادی با رفتار نسنجیده و  ورود بدون آگاهی و بدون هماهنگی با محیط زیست در منطقه در سالهای گذشته، حضور پیدا کردند که نه تنها کمکی به محیط زیست ننموده، بلکه زمینه ایجاد تنشهای محلی را فراهم آورده و باعث گسترش تخلف به بهانه های متعدد شدند. لذا از افرادیکه بدون در نظر گرفتن گرایشهای قومی و قبیله ای ، جناحی و گروهی و... واقعا دلسوز محیط زیست بوده، انتظار می رود، با هماهنگی محیط زیست استان ضمن حمایت از آرمانها و اهداف عالیه محیط زیست، با همکاری نهادهای مسئول معضل شکار و صید بی رویه که سالیان متمادی به عنوان یک پدیده شوم و ناهنجار اجتماعی که موجب خدشه دار شدن وجهه مردم عزیز فریدونکنار شده،  را ساماندهی نموده و به امیدآنکه در آینده ای نزدیک در رسانه های ملی و بین المللی، منطقه فریدونکنار به عنوان نمادی از کار و تلاش، کوشش، تدین، تعهد و غیرت مندی و دلسوز محیط زیست و حیات وحش منطقه و میزبانان خوب و مهربان برای پرندگان مهاجر معرفی شود.

 

در پایان لازم می داند از همراهی، همکاری و حمایت دغدغه مندان واقعی محیط زیست در مهار این کشتار بی رویه در سالهای اخیر صمیمانه قدردانی نموده و اعلام می دارد که هرگز  این قضاوت های نا عادلانه ما را از راهی که در پیش گرفته ایم باز نخواهد داشت و به فضل پروردگار متعال با حمایت و مشارکت محیط بانان رشید و غیور استان و همراهی کلیه دستگاههای استانی و شهرستانی، تشکلهای مردم نهاد و رسانه ها همچنان با مصادیق تخلفات زیست محیطی علیرغم همه کمبود ها و محدودیت ها ( کمبود پرسنل و تجهیزات ) برخورد خواهیم نمود.


 

اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست مازندران

بيشتر